Menu:


Szlaki i trasy turystyczne Naszym Regionie...
II. SZLAKI KAJAKOWE


       Tereny Pojezierza Sławskiego obfitują w połączone między sobą zbiorniki wodne i są z natury predysponowane do urządzania spływów albo wycieczek wodnych. Poniżej przedstawiono cztery propozycje tras wodnych, ukształtowanych przez tradycję i uwzględniających obecny stan cieków wodnych oraz połączeń między jeziorami. Kajaki można wypożyczać w Boszkowie, Sławie, Brennie czy Lginiu. Wytrawni miłośnicy wędrówek kajakowych znajdą napewno inne możliwości wycieczek i spływów.

I. Sława - dookoła  Jeziora Sławskiego, ok. 21 km 

Mapa

        Kajaki wypożyczamy w wypożyczalni sprzętu pływającego OSiR przy plaży głównej
        Wyruszamy z plaży OSiR i płyniemy w kierunku płn.-zach., trzymając się cały czas prawego brzegu z daleka widzimy przystań Lubuskiego Klubu Żeglarskiego. Za przystanią klubową widać pomosty i plaże zakładowych ośrodków wczasowych. Kierujemy się w stronę półwyspu (1 km) i płyniemy wzdłuż trzcin, mijając malownicze zatoczki, w których żerują łyski i łabędzie. Dopływamy do wsi Lubogoszcz położonej przy szosie Sława - Konotop. Za Lubogoszczą (3 km) zbliżamy się do najgłębszego miejsca jeziora (12,3 m). Znajduje się ono w odległości ok. 800 m od linii brzegowej, naprzeciwko okazałego dębu. Przed nami ptasia wyspa (5 km). Dobijamy do brzegu na krótki odpoczynek. Podziwiamy prawie podzwrotnikowy gąszcz. Kontynuujemy naszą wyprawę kierując się w stronę prawego brzegu.
Przed nami Wyspa Kormoranów. Wyspę zamieszkują kormorany; na drzewach zbudowały kilkadziesiąt gniazd. Do wyspy, która jest pomnikiem przyrody, nie wolno zbliżać się na odległość mniejszą niż 100 m. Przez lornetkę obserwujemy ptaki. Mijamy kolejne, małe wysepki trzymając się cały czas prawego brzegu. Wpływamy w Zatokę Kręplińską. Za półwyspem o wysokim brzegu znajduje się dobre miejsce na biwak (8 km). Płyniemy w stronę widocznej z daleka plaży ośrodka wczasowego Huty Miedzi w Głogowie (9 km). Dobijamy do plaży, aby się wykąpać i napić w kawiarni ośrodka. Po krótkim odpoczynku kierujemy się w stronę wsi Lubiatów. Stąd już niedaleko do końca jeziora, gdzie leży osada Józefów. Znajduje się tu śródleśny parking - dobre miejsce na biwak (11 km). Nasza trasa prowadzi wzdłuż wysokich brzegów jeziora. Mijamy kolejne przystanie ośrodków wczasowych. Zawracamy w kierunku płd.-wsch. po drodze podziwiamy malownicze zatoczki. Cały czas płyniemy wzdłuż brzegów porośniętych lasem. Jeżeli jeszcze mamy czas, możemy dobić do jakiegoś dogodnego miejsca i pójść na grzyby lub jagody.
       Powracając po lewej stronie mijamy ponownie „Wyspę Kormoranów”, a potem „Ptasią Wyspę” (14 km) i dopływamy do ośrodka wczasowego „Victoria” a następnie „Wratislawia” i „Elpo” (d. „Barbórka”) oraz „Igiełka” Bytom (17 km). Zza drzew, na wysokim, płaskim brzegu, widać z daleka stację badawczą IMGW w Radzyniu. Opuszczamy zatokę Radzyńską (ulubione miejsce wędkarzy) i płyniemy wzdłuż brzegu w kierunku wschodnim, mijając przystanie ośrodków wczasowych. Przed nami przystań OSiR. Dopływamy do wypożyczalni i kończymy naszą wyprawę ( 21 km).

II.   Jez. Sławskie - Jez. Błotne - Jez. Tarnowskie - Jez. Sławskie, ok. 15 km
        Jest to krótka, ale bardziej przyjemna 1 dniowa wycieczka, po zespole Jezior Tarnowskich, które położone są w pięknej okolicy. Same jeziora mają malownicze krajobrazy oraz doskonałe warunki do plażowania i odpoczynku. Wszystkie trzy jeziora: Błotne, Tarnowskie Duże i Tarnowskie Małe, zajmują blisko 200ha powierzchni, a więc można po nich dogodnie popływać. Okoliczne lasy podchodzą niemal do brzegów jezior i zachęcają do zaglądnięcia do ich wnętrz, które kryją w sobie mnóstwo jagód i grzybów. Wodujemy kajaki na plaży głównej OSiR-u i płyniemy w kierunku płd.-wsch. do Zatoki Radzyńskiej. Tu odnajdujemy ujście rzeki Cienicy i dalej płyniemy na jeziora tarnowskie (Błotne, Tarnowskie Małe, Tarnowskie Duże). Powrót tą sama trasą przez Kuźnicę Głogowską. .

III. Cienica – Jezioro Sławskie – Obrzyca, ok.17 km
        Malowniczy szlak kajakowy zapoznaje przede wszystkim z największym jeziorem Pojezierza Sławskiego. Może też służyć za początkowy odcinek wyprawy Obrzycą do Obry lub Odry. Trasa jednodniowa.

Mapa

        Kajaki wodujemy przy moście w centrum Kuźnicy Głogowskiej, aby zapoznać się z malowniczym biegiem strumienia Cienica, źródłowego ramienia Obrzycy. Krótki, 1,5 kilometrowy odcinek strumienia pozostawia wiele wrażeń.Przepływamy pod drewnianym mostkiem i obok osiedla domków letniskowych koło Radzynia wpływamy na jez. Sława. Wzdłuż prawego brzegu docieramy do ośrodka wczasowego w Sławie. Dalej płyniemy wzdłuż prawego brzegu w kierunku pn.-zach. (przy zach. wietrze stanowi to duże utrudnienie z uwagi na krótką falę, kryjemy się wtedy za zalesionym lewym brzegiem) . Mijamy wieś Lubogoszcz, a następnie wyspy, przed którymi przepływamy pod lewy brzeg (po prawej znajduje się Zatoka Krępowicka). Węższym już akwenem wodnym osiągamy wysokość leżącego na lewym brzegu Józefowa i naprzeciwko niego Lubiatowa. Na lewo od zabudowań tej drugiej wsi odnajdujemy bez trudu wypływ Obrzycy. Tu przenosimy kajaki prawym brzegiem obok jazu. Za chwilę most na szosie Konotop - Sława. Dalsza trasa jest również bardzo ładna. Obrzyca wije się przez lasy, a widoki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Po opuszczeniu lasu dopływamy wśród łąk do Konotopu i kończymy wycieczkę przy stanicy wodnej PTTK.
Zwiedzmy region - szlaki roweroweSzlaki rowerowe
Zwiedzamy region - trasy samochodoweTrasy samochodowe

Szlaki kajakowe (ciąg dalszy)(2kB)