Menu:


Szlaki i trasy turystyczne Naszym w Regionie...
I. SZLAKI PIESZE


Mapa

a). znakowane
1.  Wschowa - Lgiń - Brenno - Wieleń, znaki  żółte  (1kB), ok. 22 km
        Szlak biegnie przez lasy i pola rozciągające się na pn. zach. od Wschowy. Po drodze ciekawe zabytki we Wschowie, Hetmanicach, Lginiu i Brennie oraz ośrodek wczasowy nad jez. Lgińsko. Dla kolarzy trasa łatwa.

        Z dworca PKP we Wschowie (0,0 km) kierujemy się przez miasto ul. Dworcową, Kazimierza Wielkiego, Ratuszową, Rynkiem, Boh. Westerplatte, Niepodległości i Wolsztyńską. Po dojściu do lasu rosnącego na wzniesieniu schodzimy na równoległą dróżkę po prawej i po chwili stajemy przy dawnej wieży ciśnień (2,8 km). Tu skręcamy w prawo i wędrujemy w dół przez park. Niebawem opuszczamy go i drogą asfaltową przechodzimy przez wieś Nowe Ogrody (przyst. PKS; 4,2 km). Wśród pól droga doprowadzająca do skrzyżowania z szosą Nowa Wieś - Osowa Sień i do leżącej za nim Buczyny (przyst. PKS; 6,1 km).
        Gdy nawierzchnia asfaltowa się skończy, skręcamy nieco w lewo i przez las docieramy do stojącej samotnie na wzniesieniu dawnej strażnicy granicznej. Za nią, minąwszy żwirownię i betoniarnię, dochodzimy do szosy Wschowa - Wolsztyn na wysokości kościoła w Hetmanicach (8,7 km). Przechodzimy przez wieś (przyst. PKS; 9,6 km) i przy wiatraku zbaczamy nieco w prawo, w kierunku Lginia (kościół; 11,9 km). Ośrodek wypoczynkowy nad jez. Lgińsko leży 600 m w prawo od szlaku.
        Wśród zabudowań przechodzimy główną drogą, a za pomnikowym dębem o obw. 410 cm skręcamy w prawo i przez las docieramy znów do szosy. Na przesmyku między jeziorami Lginko i Lgińsko znajduje się przyst. PKS (13,4 km). Szosą idziemy jeszcze 400 m, po czym przy słupie telefonicznym nr 217 skręcamy prostopadle w prawo, w las. Szlak prowadzi przez różnorodne lasy. W pewnym miejscu (15,0 km) skręcamy szeroką drogą w lewo. Wychodzimy z lasu obok kilku zabudowań należących do Filipowa i przez niewielki grzbiet terenowy docieramy jeszcze raz do szosy i wsi Radomyśl (przyst. PKS; 17,4 km).
        Szosą idziemy w prawo aż do skraju lasu i tu udajemy się drogą gruntową w prawo. Wkrótce dochodzimy do położonej w lesie po lewej Winnej Góry (77 m npm.). Opuszczamy skraj lasu prostopadle w prawo (19,1 km), a po dalszych 300 m skręcamy w lewo i podążając nieco w dół, maszerujemy do wsch. krańca Wijewa (łączącego się to z sąsiednim Brennem; 20,7 km). Asfaltową ulicą w prawo wśród zabudowań osiągamy przyst. PKS przy zabytkowym kościele (21,9 km). Naprzeciw szkoły stoi zabytkowym barokowym kościele św. Jadwigi Śląskiej z 1781r., z kwadratowa wieżą od zachodu. Wewnątrz klasycystyczny ołtarz główny z barokowymi rzeźbami aniołków, 2 ołtarze boczne i gotycka rzeźba św. Jadwigi Ślaskiej z XV w. stojąca na ambonie. Przy kościele późnoklasycystyczna plebania z 1 poł. XIX w. oraz figura Matki Boskiej Zwycięskiej, upamiętniająca przyłączenie 18 VII 1920 r. Gminy Wijewo do Polski. We wsi 2 wiatraki koźlaki: przy drodze do Wielenia z 1676 oraz przy drodze na ostrów z 1794.
Wersje z Brenna do Wielenia
I). Wersja: Z przystanku PKS, na głównym skrzyżowaniu w Brennie, wychodzimy na pn. zach., a po 300 m zbaczamy w prawo w drogę prowadzącą obok wiatraka w kierunku przysiółka Ostrów. Po prawej widać jez. Breńskie. Dochodzimy do mostka (21,9 km) i przed nim opuszczamy asfalt, kierując się w lewo wzdłuż kanału do niedalekiego jez. Trzytoniowego. Trawiastą dróżką (a właściwie bezdrożem) wędrujemy wzdłuż jego brzegu aż do kępy wysokiego lasu, po czym wychodzimy na dochodzącą z lewej strony szosę Wschowa - Wolsztyn (23,7 km). Szosą tą maszerujemy na północ do Wielenia Zaobrzańskiego i osiągamy przystanek PKS (25,1 km). Aby zwiedzić pobliski zabytkowy kościół, należy zejść ze szlaku przy przystanku ok. 200 m. Kościół późnobarokowy pw. Narodzenia NMP z lat 1731- 42, na planie krzyża łacińskiego, z kwadratowa wieżą od północy. Wyposażenie barokowe, w ołtarzu głównym gotycka rzeźba MB z dzieciątkiem z 2 poł. XV w. - cel pielgrzymek. Przy kościele lipa o obw. 360 cm. Obok eklektyczny dwór z XIX/XX w. (obecnie dom wczasowy), otoczony pozostałościami parku.
II). Wersja: Równie ciekawa będzie wędrówka inną wersją tej trasy. Mianowicie przy wspomnianym wyżej mostku na kanale łączącym Jez. Breńskie z Jez. Trzytoniowym (21,9 km) skręcamy w prawo i przez mostek udajemy się droga asfaltową na przysiółek Ostrów (23,0 km). Tam znajdują się ośrodki wypoczynkowe, ogólnie dostępna plaża z kąpieliskiem strzeżonym. Możemy skorzystać z kąpieli wodnej i słonecznej. Dalej prosto kierujemy się na północny wschód, by następnie skręcić w lewo i pomaszerować w stronę przesmyku pomiędzy jeziorami Osłonińskim i Wieleńskim, dochodząc do wsi Osłonin (24,5 km). W Osłoninie skręcamy w lewo i idziemy prosto aż do skrzyżowania. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i przez most na Młynówce docieramy do przystanku PKS w Wieleniu Zaobrzańskim (26,9 km). Na miejscu w Wieleniu są możliwość załatwienia noclegu oraz wyżywienia w licznych punktach gastronomicznych. Aby zwiedzić pobliski zabytkowy kościół, należy zejść ze szlaku przy przystanku ok. 200 m. Kościół późnobarokowy pw. Narodzenia NMP z lat 1731- 42, na planie krzyża łacińskiego, z kwadratowa wieżą od północy. Wyposażenie barokowe, w ołtarzu głównym gotycka rzeźba MB z dzieciątkiem z 2 poł. XV w. - cel pielgrzymek. Przy kościele lipa o obw. 360 cm. Obok eklektyczny dwór z XIX/XX w. (obecnie dom wczasowy), otoczony pozostałościami parku.
Wersja do Zaborówca
       Z Brenna udajemy się ul. Jeziorną w kierunku płn. zach. do Miastka (23 km). W Miastku z szosy skręcamy w prawo i drogą polną mijając po prawej jeziora Lincjusz i Brzeźne docieramy do leśniczówki Papiernia (25,5 km). Następnie skręcamy w prawo i brzegiem jeziora Brzeźne (27 km) docieramy do wsi Zaborówiec.

2.  Wieleń - Kaszczor - Śmieszkowo - Sława, znaki   żółte  (1kB), ok. 18,5 km
       Szlak prowadzi początkowo uciążliwie brzegiem dużego jeziora (ten odcinek jest dostępny tylko w czasie suszy lub mrozów), a dalej utwardzonymi drogami wśród pagórków na zach. od niego. W kilku miejscowościach ciekawe zabytki architektury. Dla kolarzy zalecany na początkowym odcinku równoległy przejazd szosą; potem szlak łatwy.

        Z przystanku PKS, na głównym skrzyżowaniu w Brennie (0,0 km), wychodzimy na pn. zach., a po 300 m zbaczamy w prawo w drogę prowadzącą obok wiatraka w kierunku przysiółka Ostrów. Po prawej widać jez. Breńskie. Dochodzimy do mostka (1,2 km) i przed nim opuszczamy asfalt, kierując się w lewo wzdłuż kanału do niedalekiego Jez. Trzytoniowego. Trawiastą dróżką (a właściwie bezdrożem) wędrujemy wzdłuż jego brzegu aż do kępy wysokiego lasu, po czym wychodzimy na dochodzącą z lewej szosę Wschowa-Wolsztyn (2,8 km). Szosą tą maszerujemy na pn. do Wielenia Zaobrzańskiego (aby zwiedzić zabytkowy kościół, należy zejść ze szlaku przy przyst. PKS n.ż.; 4,2 km). Na skrzyżowaniu z szosą z Przemętu dołącza się tu z prawej szlak niebieski 1; idziemy razem z nim obok gorzelni i stacji benzynowej do Kaszczoru (przyst. PKS; 5,9 km).
        We wsi  opuszczamy szosę, przechodzimy przez most na Młynówce Kaszczorskiej oraz obok kościoła i przy nowej szkole skręcamy asfaltową drogą w lewo. Asfalt wkrótce się kończy, mijamy ostatnie zabudowania i przecinamy grzbiet terenowy (8,7 km). Z lewej widać zalesiony obszar Wieleńskich Gór o wysokościach do 81 m npm. Przez pola i lasy docieramy do wsi Spokojna (przyst. PKS; 11,0 km). Przechodzi przez nią szosa Sława-Łupice, którą kierujemy się w lewo. Wkrótce docieramy do pierwszych domów rozciągniętego Śmieszkowa. Za przyst. PKS (13,5 km) mijamy po 700 m stojący na górce po prawej skromny kościół z 1730 r., zbudowany z kamienia polnego i cegły, z drewnianą wieżą (hełm wieży z 1831 r.). Wokół kościoła rosną stare lipy, m.in. trójpienny okaz o obw. 600 cm.
        Podążając nadal w tym samym kierunku, przechodzimy przez skrzyżowanie dróg na wsch. krańcu Wróblowa (przyst. PKS; 15,5 km). Po przeciwnej stronie tej wsi zachował się wiatrak-koźlak z poł. XIX w. następnie mijamy nieduży las i obok obiektów GS i PGR dochodzimy do Sławy (przejazd kolejowy; 17,4 km, do stacji PKP 200 m w prawo). Ocieniona lipami ul. Waryńskiego doprowadza do węzła szlaków na rynku (18,4 km).
Zwiedzamy region - szlaki kajakoweSzlaki kajakowe
Zwiedzmy region - szlaki roweroweSzlaki rowerowe
Zwiedzamy region - trasy samochodoweTrasy samochodowe

Ciąg dalszy szlaki piesze(2kB)