(86kB)

Menu:


© 2017 Lutowski-Wschowa

''Trzeba darzyć zaufaniem ludzi świeckich, jest w nich bowiem wielki potencjał dobrej woli, kompetencji i gotowości służenia" J.P.II


NASZA AKTUALNA DZIAŁALNOŚĆ
ROK 2016 / 2017 / 2018 / 2019

---------------------------------------------------------------------------

REKOLEKCJE DIECEZJALNE AKCJI KATOLICKIEJ
KĘSZYCA,8 - 10 marca 2019 r.

(64kB)
      W dniach od 8 do 10 marca 2019 r. w uroczej Kęszycy Leśnej odbyły się kolejne Już wielkopostne rekolekcje członków Akcji Katolickiej z diecezji zielonogórsko - gorzowskiej.
      Drugi rok pochylamy się nad tematem Ducha Świętego - "wzrastać w mocy Bożego Ducha".
      Jak ważny jest w naszym doczesnym życiu, jak nam może pomóc, czy można zaufać mu w trudnych życiowych zakrętach.
      Rekolekcje prowadził ks. kanonik Roman Dworacki, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej archidiecezjii poznańskiej.
      Nie będziemy rozpisywać się o poszczególnych konferencjach, przytoczymy jednak piękne słowa pewnego myśliciela jako motto tych dni:

Tylko Bóg może dać wiarę, jednak ty możesz dać świadectwo.
Tylko Bóg może dać nadzieję, jednak ty możesz pogłębić wiarę w sercach swoich braci.

Tylko Bóg może dać miłość, jednak ty możesz uczyć innych jak kochać.

Tylko Bóg może dać pokój, jednak ty możesz zasiewać zgodę.

Tylko Bóg może dać siłę, jednak ty możesz pocieszyć kogoś wątpiącego.

Tylko Bóg może dać życie, jednak ty możesz go uczyć innych.

Tylko Bóg może dać światło, jednak ty możesz sprawić, by zajaśniało w czyichś oczach.

Tylko Bóg jest życiem, jednak ty możesz wzbudzić w innych pragnienie

Tylko Bóg może uczynić coś, co zdaje się niemożliwe, jednak ty możesz uczynić to, co możliwe.

Bóg jest samowystarczalny, podoba mu się jednak, gdy może na ciebie liczyć.
Zatem, rozważmy powyższe w naszych sercach, co możemy i do dzieła.
Pracy jest ogrom. A jak spotkam cię Bracie i Siostro na mojej drodze, radości niech nie będzie końca

tekst: Barbara Kowakczyk i foto:Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

Jubileusz 20-lecia AKCJI KATOLICKIEJ WE WSCHOWIE
sobota 2 marca 2019 r.
Wspomnień czar !!!!!

(64kB)
      W sobotę 2 marca 2019 r. na uroczystej mszy św. o godz. 18.00 Akcja Katolicka świętowała obchody 20 lecia istnienia formacji we Wschowie.
      Mszę św. uświetnił swoją obecnością Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej ks. Kanonik Zbigniew Samociak, który skierował do naszych członków homilię. Mszę św. celebrowali również, ks. Prałat Zygmunt Zając założyciel Akcji Katolickiej we Wschowie oraz ks. Proboszcz Dariusz Ludwikowski.
      Uroczystość 20 – lecia wschowskiej A.K. uświetnili również: Urszula Furtak Prezes Krajowy Akcji Katolickiej, Ryszard Furtak Prezes zielonogórsko – gorzowskiej Akcji Katolickiej oraz Janusz Greczycho Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Zbąszynku.
      Po oficjalnej części uroczystości nastąpiła mniej oficjalna prawie rodzinna część obchodów w gościnnych progach domu naszego obecnego opiekuna Księdza proboszcza. Zaproszeni goście i członkowie Akcji po poczęstunku wspominali z rozrzewnieniem dawne czasy, kto gdzie kiedy i jak to było.
      Ze wzruszeniem wsłuchaliśmy się w głos księdza Prałata, naszego opiekuna przez długie lata, cieszyliśmy się jego obecnością, jak zawsze zresztą. Od naszych Gości również usłyszeliśmy wiele serdecznych i ciepłych słów.
      Jesteśmy wszak jedną rodziną, przyświeca nam ta sama idea, te same zadania i obowiązki stoją przed członkami Akcji, mimo innych miejsc szerzenia wiary i katolickiej postawy w życiu człowieka.
      Życzymy innym parafialnym oddziałom Akcji Katolickiej takich jubileuszy jak i wiary członków i formacji, razem wiele można nawet gdy członkowie różnią się od siebie, co sobie udowodniliśmy pracując ze sobą przez tyle lat.
      Dumni z takiego jubileuszu, życzymy sobie i innym członkom dalszej owocnej współpracy w jedynej drodze życia w Chrystusie.

tekst: Barbara Kowakczyk i foto:Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

XVII- PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ " CECYLIADA"
Niedziela 25 listopada 2018 r.

(64kB)
      Drugi dzień Przeglądu Piosenki Religijnej CECYLIADA w święto patronalne Akcji Katolickiej rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą o godzinie 10:00 w kościele farnym we Wschowie Przewodniczył ks Dziekan Dariusz Ludwikowski w asyście ks. Seniora Prałata Zygmunta Zająca.
      Oprawę mszy Świętej przygotowała Akcja Katolicka. Podczas mszy zostało odczytane zawierzenie parafii Chrystusowi Królowi.
      O godzinie 14,00 jak zwykle od wielu lat nasi konferansjerzy Dorota i Michał ogłosili rozpoczęcie drugiego dnia VII Przeglądu Piosenki Religijnej CECYLIADA.
      Tym razem wystąpiło pięć zespołów ze Wschowy: Przedszkole Złota Rybka u Dula, zespól Siloe z Domu Opieki sióstr Elżbietanek, Schola Jubilate Deo z Parafii św St. i Męczennika, Schola Miriam oraz wschowscy muzycy z zespołu Chairete z parafii św Jadwigi Królowej.
      Z Leszna Rybki Św. Antoniego, z Głogowa chór Złoty Wiek i Schola Dziecięca z parafii św Mikołaja. Z Święciechowej chór Cecylia, oraz z Siedlnicy chór Lutnia.
      Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do zorganizowania tego przedsięwzięcia.

tekst i foto:Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

XVII- PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ " CECYLIADA"
Sobota 24 listopada 2018 r.

(64kB)
      Tym razem w sobotę 24 listopada w sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 3 we Wschowie odbył się VII Przegląd Piosenki Religijnej CECYLIADA.
      Jak zwykle wystąpiło wiele zespołów. Przed występami słowo powitania wygłosił ks Dziekan Dariusz Ludwikowski.
      Wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 1, chor Kantylena ze Wschowy, Kubusie i Zespół Wokalny ze Szkoły Podstawowej z Szlichtyngowej, Chór Słoneczko i Józefani z Leszna, chór Razem Raźniej z Długich Starych, Con Brio z Długich Starych - Lasocic ŚDS-siaki z Włoszakowic.
      Zapraszamy na dalszy ciąg 25 listopada w niedzielę od godziny 14:00.

tekst i foto:Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI WE WSCHOWIE
11 listopada 2018 r.

(64kB)
      W dniu 11 listopada 2018 mszą świętą we wschowskiej Farze rozpoczęły się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Bezpośrednio przed mszą odśpiewano Hymn Polski.
      Uroczystą mszę świętą odprawił i okolicznościową homilię wygłosił ks. Proboszcz Dariusz Ludwikowski w asyście ks. Prałata Zygmunta Zająca.
      Obecne były władze samorządowe Urzędu Miasta i Gminy, Powiatu Wschowskiego, Komendanci Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej jak i Dyrektorzy szkół i przedstawiciele innych instytucji.
      W uroczystości wzięło udział wiele pocztów sztandarowych z różnych grup i jednostek społecznych.
      Po zakończeniu nabożeństwa rozpoczęło się formowanie korowodu, który przeszedł ulicami miasta pod nowo wybudowany pomnik wkomponowany również w nowe ogrodzenie cmentarza parafialnego.
      Po przemowie Pani Burmistrz Danuty Patalas odczytany został apel pamięci, po którym Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową.
      Następnie delegacje złożyły biało czerwone wiązanki kwiatów. Członkowie Akcji Katolickiej również zaznaczyli swoją obecność występując w poczcie sztandarowym i składając kwiaty.
      Trzeba przyznać, że po raz pierwszy w tego rodzaju uroczystości mieszkańcy naszego miasta tłumnie wzięli udział w tej manifestacji.

tekst i foto:Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

PIELGRZYMKA DO WILNA
23 - 29 czerwca 2018 r.

(64kB)
      W dniach od 23 do 29 czerwca 2018 r. odbyła się pielgrzymka szlakiem Maryjnym zorganizowana przez parafię Św. Stanisława Bpa i Męczennika we Wschowie. Wśród pielgrzymów znaleźli się również liczni członkowie naszej wspólnoty, Akcji Katolickiej.
      Pierwszym punktem pielgrzymowania był Niepokalanów - Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Wszech pośredniczki Łask Św. Maksymiliana Marii Kolbego. W pięknym kompleksie odprawiona została odprawiona msza św. przez naszego duchowego opiekuna ks. Proboszcza Dariusza Ludwikowskiego.
      Po obejrzeniu spektakli: Misterium Męki Pańskiej oraz panoramy tysiąclecia wyruszyliśmy na północny wschód. Zatrzymaliśmy się na nocleg w krainie tysiąca jezior, czyli Mazurach. Zdradzić warto, że nocleg nie okazał się za bardzo pątniczy. Przepiękna przyroda, ogromne jezioro i pensjonat nad nim tak nas zachwyciły, że pokusa zostania na trochę dłużej była całkiem realna. Ale czekała na nas przecież Matka Boska Ostrobramska.
      Po przyjeździe do Wilna zaraz nas przywitała. Ciepło zrobiło się w naszych sercach. Piękna, czekająca na nas, żegnająca wyruszających w drogę. Niezapomnianym przeżyciem dla nas była odprawiona msza św. przed jej ołtarzem przez księdza Proboszcza. Wzruszenie ogromne. W ciągu dwóch dni, jakie spędziliśmy w Wilnie wzruszeń nie brakowało. Spacer po cmentarzu na Rossie każdy przeżywał indywidualnie i w ciszy.
      Również ślady pamięci wielu Polaków znaleźliśmy na wileńskiej Golgocie w miejscowości Ponary pod Wilnem, tam również ziemia skryła wielu Polaków. Dobrze, że o nich się pamięta. W Wilnie znajduje się oryginał obrazu Bożego Miłosierdzia, tam również odprawiona została msza św. Wiele by wymieniać miejsc gdzie zaglądaliśmy, ze smutkiem również stwierdziliśmy że wiele można by jeszcze zwiedzić trzeba koniecznie wyjazd powtórzyć.
      Niestety czas płynie a nas czekał jeszcze przystanek w Świętej Lipce - cudowny obraz Matki Bożej Świętolipskiej. Tam również odprawiona została msza św. Sanktuarium opiekują się ojcowie Jezuici. Nasz przewodnik w wielkim skrócie przedstawił historię tego miejsca. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy również mini koncert na ruchomych organach. Miejsce naprawdę ze wszech miar zasługuje na ponowne odwiedziny.
      Kto ma ochotę to 11 sierpnia odbędzie się uroczystość 50 - lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej. Ostatnim Maryjnym spotkaniem był Gietrzwałd - Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny gdzie zostawiliśmy nasze prośby i podziękowania oraz zawierzyliśmy się jej opiece w koncelebrowanej mszy świętej przed jej cudownym obrazem.
      Warto dodać iż na terenie kraje jest to jedyne miejsce gdzie objawienia potwierdzone zostały przez Kościół. Podczas tych dni odwiedziliśmy przepiękne miejsca związane z Maryją, zanosiliśmy do Niej nasze małe i duże troski, dziękowaliśmy za dary, te ogromne i te maleńkie. Czas zaczarowany duchowo.
      Za ten czas dziękujemy.

tekst:Barbara Kowalczyk ; foto:Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA AKCJI KATOLICKIEJ
NA JASNĄ GÓRĘ

Jasna Góra, 8 czerwca 2018 r.

(64kB)
      Piątek, 8 czerwca 2018 r. uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ten dzień został wybrany na 23 już coroczną pielgrzymkę Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki - "Z Maryją w służbie Bogu i Ojczyźnie" odbywało się w duchu obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości.
      W piątek o godz. 17,00 ugościła nas redakcja "Niedzieli" gdzie wysłuchaliśmy dwóch prelekcji: Pani Anny Rastawickiej z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, która przybliżyła nam nauki jakie pozostawił nam Kardynał pięknie mówiła nam o wolności jako darze i odpowiedzialności w naukach Prymasa Tysiąclecia. O umiłowaniu ojczyzny jako podstawowej trosce polskiego katolika.
      Nie osiągniemy wolności bez trudu budowania ojczyzny, która posiada sumienie i korzenie wiary katolickiej. Do wolności sumienia nawiązał również Ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz. W ciekawym wykładzie przybliżył nam problem stanu naszego sumienia jako miary naszej wolności.
      Uzmysłowił nam, że decyzja w tej kwestii zależy wyłącznie od nas. Konkluzją wykładu niech będzie i zostanie przez nas zapamiętane, że sumienie to głos Boga w człowieku, każdy go ma, nie zawsze chcemy go słuchać.
      Uroczystym Apelem Jasnogórskim zakończyliśmy pierwszy dzień pielgrzymowania. Na czuwaniu nocnym przy Mateńce przewodniczyli nam członkowie sandomierskiej akcji katolickiej.
      W sobotę święto Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny spotkaliśmy się w Katedrze Częstochowskiej by po słowach modlitwy przejść na Jasną Górę. Na błoniach jasnogórskich powitali nas ojcowie paulini i rozpoczęliśmy mszę święta. Homilii przewodniczył nam doskonale znany J.E. Bp Stefan Regmunt, biskup Senior Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej.
      Napełnieni miłością i błogosławieństwem naszej Pani i Mateńki ruszyliśmy do naszych małych ojczyzn by zobaczyć się znowu za rok.
      Dziękujemy naszym członkom za trud uczestnictwa w pielgrzymce, bo jak to już jest w naszym zwyczaju wschowska akcja katolicka nie zawiodła. Niech żyje nam Chrystus Król.

tekst:Barbara Kowalczyk ; foto:Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

BOŻE CIAŁO WE WSCHOWIE
Wschowa, 31 maja 2018 r.

(64kB)
      Kolejny piękny dzień naszego kalendarza, kolejne święto Bożego Ciała we Wschowie. Procesja zorganizowana była wzorem poprzedniego roku przez trzy parafie. Tym razem wschowianie przeszli ulicami miasta od parafii Św. Królowej Jadwigi do rynku gdzie usytuowany był czwarty ołtarz.
      W procesji wzięły udział liczne grupy modlitewne ze wszystkich parafii ze sztandarami, dzieci komunijne. Dziewczynki jak co roku pięknie sypiące kwiaty. Nie byłoby w tym nic dziwnego bo jak co roku żywy Chrystus spoglądał na nasze ulice a my z radością i dumą oprowadzaliśmy Go po naszym mieście, gdyby nie pomysł zamanifestowania wspólności religijnej Wschowy pod hasłem "Jedno miasto w Jednym Duchu", gdyby nie potrzeba nie tylko uroczystego przejścia procesji przez miasto.
      W tym roku chcieliśmy zrobić coś więcej. Z inicjatywy parafii pw. Św. Józefa w dniu Bożego Ciała na wschowskim rynku zebraliśmy się by tam również wielbić Pana Jezusa i Jego Matkę. Wystartowaliśmy o godz. 15, koronką do Bożego Miłosierdzia. Po wspólnym odmówieniu koronki nastąpiła chwile dla ciała. Scenę wypełniły przedszkolaki z przepięknymi występami.
      Grupy modlitewne i różne formacje parafialne zadbały również o posiłki. Nie zabrakło zup, bigosu, kiełbasek, ciasta, kawy, napojów oraz innych różności dla dzieci i dorosłych. Wspólne popołudnie mijało szybko i ciepłej serdecznej atmosferze. Popisami zabłysnęli wschowscy muzycy. Nasz Dzień uwielbienia zaszczycił koncertem zespół " NiemaGotu" z Krakowa Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą.
      Wszyscy ze wzruszeniem odmówiliśmy przepiękny akt zawierzenia naszego miasta Matce Bożej Pocieszenia. Koniecznie dopowiedzieć trzeba iż Pan Jezus w postaci Najświętszego Sakramentu oraz kopią obrazu Matki Bożej z wschowskiego sanktuarium towarzyszył nam przez cały dzień i właśnie dlatego ten dzień stał się dla wielu z nas wyjątkowym.
      Już czekamy co z Panem Wszechmogącym wymyślimy za rok, bo to że wymyślimy to może nie jest takie pewne ale że Bóg nam w tym pomoże, to jest pewne. Ukłony dla sponsorów i wszystkich, którzy nam pomogli.

tekst:Barbara Kowalczyk ; foto:Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

KONKURS WIEDZY PATRIOTYCZNO - RELIGIJNEJ "OJCZYZNO MA"
Wschowa, 22 maja 2018 r.

(64kB)
      W dniu 22 maja 2018 r., tym razem w ramach obchodów 100 -lecia odzyskania niepodległości, zorganizowano w szkole podstawowej nr 2 we Wschowie I etap konkursu "Ojczyzno ma".
      Do konkursu stanęło 10 odważnych młodych ludzi aby potwierdzić swą wiedzę.
      Młodzi gniewni pod opieką opiekunki Pani Agnieszki Małej zmierzyli się z komisją pod przewodnictwem samego Dyrektora Pana Ryszarda Ratajczaka oraz proboszcza jednej z wschowskich parafii Ks. Krzysztofa Maksymowicza, pozostałymi członkami komisji byli przedstawiciele Akcji Katolickiej ze Wschowy jako organizatorzy konkursu.
      Pytania były dość trudne i czasami podchwytliwe, liczyć można było jedynie na posiadaną wiedzę, logiczne rozumowanie oraz oczywiście szczęście. Po ciężkich bojach laureatami zostali trzej uczniowie.
      Nagrodzeni brawami od żeńskiej części uczestniczek konkursu oraz członków komisji wręczono wszystkim uczestnikom pamiątki oraz oczywiście nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc.
      Bardzo liczymy i trzymamy kciuki za naszych zwycięzców w II etapie konkursu, który odbędzie się w Zielonej Górze

tekst:Barbara Kowalczyk ; foto:Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

SANKTUARIUM NMP W GRODOWCU
Grodowiec 3 maja 2018 r.

(64kB)
      Wschowscy członkowie Akcji Katolickiej postanowili upamiętnić święto 3 maja i w tym roku, kto mógł odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu.
      Niedaleko, ok. 20 km od Głogowa. Mateńka Grodowiecka czuwała nad nami. Dzień piękny, okolica Sanktuarium urzekała wspaniałą panoramą.
      O 13:00 odbyła się uroczysta msza św. ze współudziałem pielgrzymki rowerowej z Głogowa, którzy podobnie do nas, również chcieli uczcić święto w duchu patriotyczno - religijnym.
      Piękne wnętrze kościoła wprawiło wiernych i gości w stan pełnego skupienia oraz zadumy nad religijnym charakterem święta Matki Boskiej Królowej Polski.
      Czujemy jak ochronny płaszcz Królowej czuwa poprzez stulecia nad polską strzechą i prowadzi w objęcia Pana i Ojca. Było nam dobrze jak u mamy.
      Kto nie był w Sanktuarium, zachęcamy gorąco do przyjazdu do Grodowca a kto nie może ten niech chociaż poogląda galerię zdjęć. My na pewno tam powrócimy.

tekst:Barbara Kowalczyk ; foto:Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

Uroczystości ku czci Św. Wojciecha
Zakończenie Jubileuszu 600 - lecia Prymasostwa w Polsce

Gniezno 29 kwietnia 2018 r.

(64kB)
      Delegacja członków Akcji Katolickiej ze Wschowy również zaznaczyła swoją obecność w Gnieźnie w dniu 29 kwietnia 2018 r. Uczestniczyliśmy w uroczystej procesji z relikwiami św. Wojciecha z kościoła pw św. Michała na plac św. Wojciecha.
      Tak uczciliśmy pielgrzymowanie do grobu św. Wojciecha. Poza członkami AK diecezjii zielonogórsko - gorzowskiej, przybyli również członkowie AK z diecezji: poznańskiej, gnieźnieńskiej, peplińskiej oraz łódzkiej. O godz. 10 rozpoczęła się uroczysta msza odpustowa pod przewodnictwem i z homilią osobistego legata papieskiego kard. Vincenta Nicholsa, Prymasa Anglii i Walii.
      Wśród licznych szacownych gości znajdował się również ks. Prymas Wojciech Polach, Nuncjusz papieski w Polsce, wielu kardynałów, biskupów i księży między innymi z Litwy, Łotwy, Pragi..., przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska, policji, zakony oraz liczne stowarzyszenia.
      W homilii osobisty wysłannik papieski przekazał serdeczne pozdrowienia od Papieża Franciszka dziękując polakom za wytrwałość w wierze ojców. Przekazał również życzenia dla polaków: "Niech wielki polski naród nieprzerwanie cieszy się Bożym błogosławieństwem i trwa w katolickiej wierze.
      Niech w jego życiu odzwierciedla się wolna od egoizmu miłość, okazywana zawsze tym, którzy są w największej potrzebie" - mówił kard. Vincent Nichols.
      Po mszy św. wierni zostali zaproszeni na piknik w ogrodzie prymasowskim. Można było również zaspokoić swoją ciekawość zaglądając do otwartej rezydencji Prymasów Polski oraz zwiedzić podziemia i wieżę katedry gnieźnieńskiej.
      I myśmy tam byli, kawę pili i coś na ząb zaliczyli a co zobaczyliśmy to i Wam Kochani przekazujemy.

tekst:Barbara Kowalczyk ; foto:Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

MSZA ŚW. W INTENCJI OJCZYZNY I RZĄDZĄCYCH W ÓSMĄ ROCZNICĘ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
Winnica, dnia 15 kwietnia 2018 r.

(64kB)
      Na 15.04.2018 r., Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Zielonej Górze, zaprosił członków AK oraz sympatyków na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny i rządzących, w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej.
      Uczestniczyliśmy w Eucharystii z kapłanami - asystentami AK: ks. kan. Janem Pawlakiem z miejscowej parafii, ks. kan. Pawłem Tokarczykiem z Międzyrzecza i ks. kan. Zbigniewem Samociakiem z Krosna Odrzańskiego, w zabytkowej z XIV wieku kaplicy pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Winnicy.
      Po Mszy Św. członkowie AK zorganizowali spotkanie z agapą, wystąpieniem prezes KIAK - Urszulą Furtak oraz prelekcjami o roli Kościoła w odzyskaniu niepodległości i historii powstania AK w naszej Ojczyźnie.
      Prelegentami byli Mieszko Kamiński - prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego koła nr 5 w Zielonej Górze oraz prof. Wiesław Hładkiewicz z UZ Zielona Góra.
      Dziękujemy prezes POAK p. Danucie Tchurzewskiej oraz asystentowi parafialnemu - ks. kan. Janowi Pawlakowi za zorganizowanie spotkania, w którym przypomnieliśmy sobie, że osiem lat temu dokładnie w dniu katastrofy, w tej parafii odbyła się Rada DIAK.

tekst i foto: Ryszard Furtak - sekretarz DIAK

---------------------------------------------------------------------------

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA
Wschowa, dnia 25 marca 2018 r.

(64kB)
      Niedziela palmowa nie tylko ukazała wschowian z kolorowymi palmami, ładną wiosenną pogodą ale również wschowską drogą krzyżową odbytą ulicami miasta wspólnie z trzema parafiami: Św. Stanisława Bpa i Męczennika, Św. Jadwigi oraz parafią Św. Józefa oblubieńca NMP.
      Po raz kolejny katolicy wschowscy mogli pokazać jedność. Co prawda na platformie religijnej, ale od czegoś trzeba zacząć budować jedność naszego miasta.
      W drodze krzyżowej uczestniczyły grupy parafialne zrzeszone w parafiach wschowskich: Akcja Katolicka, Odnowa w Duchu Świętym, Grupa Ojca Pio, Caritas, Przyjaciele Paradyża, Grupa Królowej Pokoju, Domowy Kościół, Krąg Biblijny, Sodalicja św. Jadwigi, Wspólnota Małżeństw, Róże Różańcowe oraz ministranci i lektorzy, schole parafialne, młodzież, harcerze, amazonki i wierni.
      Przemarsz ulicami Wschowy odbywał się w duchu skupienia i powagi. Dziękujemy za udział w tym nabożeństwie wszystkim, którzy podjęli trud uczestnictwa.
      Szkoda tylko że było nas tak mało. Szczególne podziękowania należą się organizatorom - za ogromny trud włożony w zorganizowanie drogi krzyżowej.
      Do zobaczenia za rok na "Kalwarii" w większym gronie.

tekst: Barbara Kowalczyk i foto: Piotr Rękoś

---------------------------------------------------------------------------

REKOLEKCJE DIECEZJALNE AKCJI KATOLICKIEJ W KĘSZYCY LEŚNEJ Spotkanie z ks. dr Janem Bartoszkiem

(64kB)
      W dniach 22 do 24 marca 2018 r. odbyły się już kolejne wielkopostne rekolekcje Akcji Katolickiej diecezji zielonogórsko - gorzowskiej. Spotkanie odbyło się w Ośrodku szkoleniowo - rekolekcyjnym Diecezji w Kęszycy Leśnej - "Lubuskim Nazarecie" koło Międzyrzecza.
      "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym" pod takim hasłem rekolekcjonista ks. dr Jan Bartoszek, asystent AK w diecezji tarnowskiej przybliżał nam dary Ducha Świętego. Zostaliśmy ubogaceni nową wiedzą, siłą przekazu wartości ks. Rekolekcjonisty była dla nas porażająca. Do tej pory przymioty jakimi obdarowywał nas Duch Święty nie w pełni były nam bliskie i zrozumiałe.
      A oto kilka refleksji dla tych braci w wierze, którzy nie mogli uczestniczyć tym samym przeżywać z nami świętego czasu zadumy nad sobą, naszą wiarą i uczynkami:
      DAR MĄDROŚCI mądry jest ten, kto pozwala zasiać w sobie jako glebie ziarnko "pszenicy" bożej, by zaowocowało dobrym, stokrotnym plonem. Nie bójmy się sakramentu pokuty i pojednania aby być dla Boga dobrą glebą.
      DAR ROZUMU dar panowania nad uczuciami, tu potrzeba serca bo umysł i wiedza nam nie wystarczą aby prowadzić życie godne człowieka i katolika. Życie bez okazywania miłości innym jest martwe, smutne i niestety trudne.
      DAR RADY nauczmy się przemieniać panujące wokół nas zło w dobro poprzez zrozumienie bliźniego, jego potrzeb i pragnień a posiądziemy duchowy kompas.
      DAR MĘSTWA nie to co nas spotyka jest naszą tragedią ale to jak sobie z tym poradzimy i co z tym uczynimy. Bez wiary i miłości możemy spotkać tylko niepowodzenie i zniechęcenie.
      DAR POBOŻNOŚCI ja jestem ukrytym skarbem pod warstwą moich grzechów. Tylko miłość Boga może mnie znaleźć jako skarb. Niech się stanę skarbem nie tylko dla Boga a przede wszystkim dla drugiego człowieka. Kochanie samego Boga a nie bliźnich jest dewocją z którą warto walczyć.
      DAR BOJAŹNI BOŻEJ nie troszczy się o Boga, jak to mamy w zwyczaju. To Bóg troszczy się o nas, my musimy mu tylko na to pozwolić.
      DAR UMIEJĘTNOŚCI odnajdziemy w nas nasze talenty, zastanowimy się jak możemy je wykorzystać w służbie drugiemu człowiekowi tym samym lepiej dostrzeżemy dobro w innych i je rozwiniemy.
Mocne słowa, być może nie będziemy chcieli korzystać z tych darów bo za trudne, zbyt wiele trudu, to nie dla nas, ale czyż znak krzyża jako znak hańby i cierpienia nie stał się znakiem zwycięstwa nad sobą? Czyż to nie jest wzór dla nas? Może nie. Po co nam w takim razie wiara?

tekst: Barbara Kowalczyk i foto: Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

XVI - PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ " CECYLIADA"
WE WSCHOWIE

(64kB)
      Jak co roku Akcja Katolicka uczciła Świętą Cecylię. W dniach 18 -19 listopada 2017r. odbył się XVI Przegląd Piosenki Religijnej "Cecyliada". Patronem tegorocznej edycji Przeglądu był "Gość Niedzielny oraz telewizja regionalna "zw.pl".
      Wśród gości pojawiły się takie osobistości, jak: Pani Małgorzata Gośniowska - Kola, radna Sejmiku Województwa Lubuskiego która odczytała list z serdecznymi pozdrowieniami od Wojewody Lubuskiego, prezes Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej Pani Urszula Furtak, sekretarz diecezjalnego oddziału AK Pan Ryszard Furtak, przedstawiciele władz gminy oraz powiatu wraz z Burmistrzem Wschowy Panią Danutą Patalas, księża wschowskich parafii.
      Gospodarzył nam nasz Proboszcz Dariusz Ludwikowski i to on oficjalnie otworzył Przegląd Piosenki.
      Na gościnnie udostępnionej scenie wschowskiego Domu Kultury wystąpiło około 550 śpiewaków z 25 zespołów a to nie byle jakich.
      Swoim śpiewem zaszczycili nas:
       Z Leszna: Przedszkole "Rybki" św. Antoniego, chór "Słoneczko", schola "Józefani", z Głogowa: chór "Złoty Wiek", "Za Tobą" z parafii Św. Klemensa i schola z parafii NMP Królowej Polski.
      Chóry i zespoły muzyczne z Nietkowa, Żagania, Święciechowy, Szlichtyngowej, Siedlnicy, Długich Starych, Włoszakowic, Witnicy i Zielonej Góry.
      Wschowę reprezentowały: Przedszkole nr 1, Przedszkole Złota Rybka u Dula, Grupa Smerfy z Przedszkola Sióstr Salezjanek, Zespół Siloe DPS Sióstr Elżbietanek, Schola Cantate Deo z parafii Św Stanisława Bp i Męczennika i Schola Miriam z parafii św Jadwigi Królowej.
      Z radością powitaliśmy również jedynego solistę Ks. Proboszcza, który na zakończenie zagrał na gitarze i odśpiewał pieśń "Zapada zmrok", oczywiście wtórowała mu widownia.
      Każdy z uczestników wracał obdarowany przez nas drobnymi upominkami, również gorącym napojem oraz pełnym żołądkiem.
      Udało nam się i tym razem sprostać temu przedsięwzięciu a to dzięki wszystkim ludziom dobrej woli, za co wypada powiedzieć im serdeczne "Bóg zapłać".

tekst: Barbara Kowalczyk i foto: Portal zw.pl, oraz Paulina Apolinarska

---------------------------------------------------------------------------

RÓŻANIEC DO GRANIC

(64kB)
      W dniu 7-10-2017 Członkowie Akcji Katolickiej z Parafii Św Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie rozczłonkowali się na trzy grupy.
      Jedna część pojechała do Rokitna, druga grupa odmawiała różaniec w kościele farnym, trzecia grupa wcześnie rano wyjechała do kościoła stacyjnego w Łęknicy, gdzie wzięła udział w uroczystej mszy św z udziałem wielu księży, którzy przyjechali z grupami wiernych, także z Polonii Niemieckiej z Hanoweru.
      Po mszy św odbyło się nabożeństwo adoracyjne. Następnie część wiernych udała się do strefy modlitwy w małej osadzie Olszyna, gdzie w połączeniu duchowym z całą Polską odmawialiśmy różaniec w intencji rodzin, ojczyzny i całego świata.
      Po końcowym błogosławieństwie zostaliśmy zaproszeni przez mieszkańców tej małej miejscowości, którzy mimo braku energii elektrycznej przygotowali ciasto , kawę i herbatę.
      SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ.

tekst: Barbara Kowalczyk i foto: Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------

REKOLEKCJE DIECEZJALNE AKCJI KATOLICKIEJ W PARADYŻU
Paradyż, dnia 8-10 września 2017 r.

(64kB)
      "Idźcie i głoście", pod takim hasłem w dniach od 8 do 10 września br. odbyły się już kolejne rekolekcje akcji katolickiej w uroczym byłym klasztorze cysterskim w Paradyżu. Prowadzący rekolekcje Ks. prof. US dr hab. Grzegorz Chojnacki tłumaczył nam jak wielki wpływ miały objawienia fatimskie na wizerunek narodów we współczesnym świecie samolubnej i materialistycznej Europy.
      Trudno samemu przebić się przez gąszcz literatury fachowej, tym bardziej jesteśmy wdzięczni Księdzu rekolekcjoniście za ogromny trud jakiego się podjął, przygotowując kolejne konferencje na temat objawień w Fatimie. Słuchaliśmy w ciszy i ogromnym skupieniu, gdy przybliżał nam i tłumaczył czego od nas oczekuje nasza Pani Niebieska, jak próbuje nas ochronić przed kolejnymi tragediami.
      Nie jesteśmy jeszcze w stanie wszystkiego pojąć od ogromu wiedzy jakiej doświadczyliśmy podczas tych dni skupienia. Jednego jesteśmy pewni i w tym względzie mamy takie samo stanowisko - dobra i prawdziwa modlitwa, w tym również różańcowa to najcięższa broń nam ofiarowana właśnie przez Matkę z Fatimy przeciw samozagładzie nas samych i naszego świata.
      Może to ciężkie sława ale zaprawdę wszyscy uczestnicy rekolekcji się o tym brutalnie przekonali. Nasz świat na który spoglądaliśmy przez różowe okulary, nagle postrzegaliśmy jakbyśmy odzyskali wzrok.
      Jednak póki serce w piersi nam bije, aby świat był lepszy a ludzie braćmi sobie, zachęcamy do zwiększenia czasu i wysiłków na chociaż krótkie modlitwy w ciągu dnia. Przypomnijmy sobie zawierzenia akcji Katolickiej:

Pomóż nam Matko, tak pracować (nie tylko) w Akcji Katolickiej,
by Chrystus stał się:
dla niewierzących – światłem
dla grzesznych – nawróceniem
dla zagubionych – drogą
dla poszukujących - prawdą i życiem
dla dobrych - umocnieniem.
a Ty - kim jesteś dla Boga?
kim dla innych?
kim dla siebie

tekst: Barbara Kowalczyk i foto: Tadeusz Apolinarski

--------------------------------------------------------------------------------

UROCZYSTOŚĆ W SANKTUARIUM W ROKITNIE
Rokitno, dnia 18 czerwca 2017 r.

(64kB)
      Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie wczoraj (18.06.2017) przeżywało kolejne oblężenie wiernych i pielgrzymów. w ten szczególny dzień nie mogło zabraknąć również członków akcji katolickiej z naszego miasta. Dekretem papieskim dzień 18 czerwca został uznany za główne święto patronki naszej diecezji.
      Uroczysta odpustowa msza św. pod przewodnictwem i z homilią kard. Gerharda L. Mullera, prefekta Kongregacji Nauki i Wiary z Watykanu rozpoczęła się o godz 12. uczestniczyły w niej osobistości państwowe, samorządowe, wojsko, policja oraz ponad 5 tysięczny tłum wiernych.
      Po raz kolejny zamanifestowaliśmy jedność polaków na ziemiach odzyskanych, złożyliśmy u stóp naszej Matki wszystkie swoje smutki i radości, przede wszystkim modląc się o pokój i bezpieczeństwo na świecie.
      Po mszy św. pod radośnie świecącym tego dnia słońcem można było uczestniczyć w festynie rodzinnym, posłuchać dobrej muzyki przy talerzu wspaniałej grochówki oraz zorganizowanych szczególnie dla naszych milusińskich atrakcjach.
      Pełni nadziei i wiary ze smutkiem rozjechaliśmy się do domów. Szepcząc Mateńce: do zobaczenia Ostojo wiary polskiego narodu!

tekst: Barbara Kowalczyk i foto: Tadeusz Apolinarski

----------------------------------------------------------------------------------

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA WE WSCHOWIE
W dniu 15 czerwca 2017 r.

(64kB)
      15 czerwca 2017 r. Święto Przenajświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po raz pierwszy w naszej kochanej Wschowie procesja przeszła ulicami miasta w jedności dwóch parafii.
      Kilkutysięczny tłum wiernych manifestował swoją wiarę przechodząc od ołtarzy kolejno: na wschowskim rynku, koło Domu Kultury, które przygotowali członkowie Akcji Katolickiej, przy Klasztorze Braci Mniejszych Franciszkanów.
      Ostatni ołtarz znajdował się przed nowym kościołem Królowej Jadwigi we Wschowie. Serce się radowało widząc wschowian z rodzinami. Ołtarze tonęły w kwiatach tak licznie ofiarowanych przez mieszkańców.
      Przy drugim ołtarzu ks. proboszcz parafii pw Św. Stanisława Biskupa i Męczennika wygłosił wzruszające Słowo Boże. Dziewczynki sypiące kwiaty nie szczędziły ich i hojnie sypały nimi przed monstrancją z Chrystusem.
      Po dojściu do czwartego ołtarza wierni mieli możliwość uczestnictwa w mszy św. w nowym kościele. Pogoda również, jak przystało na taki dzień, nie popsuła nam tej wspaniałej uroczystości.
      Już czekamy na następne "Boże Ciało", które zjednoczy mieszkańców Wschowy już z być może trzech wschowskich parafii.

tekst: Barbara Kowalczyk i foto: Tadeusz Apolinarski

-------------------------------------------------------------------------------------

OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA AKCJI KATOLICKIEJ W CZĘSTOCHOWIE
W dniach 9 - 10 czerwca 2017 r.

(64kB)
       Już po raz 22 członkowie Akcji Katolickiej spotkali się u stóp Czarnej Madonny na Jasnej Górze. W dniach 9 - 10 czerwca 2017 r. odbyła się coroczna pielgrzymka Akcji Katolickiej pod hasłem "Idźmy i głośmy z Maryją".
      W sobotnie popołudnie odbyła się konferencja, którą otworzyła Prezes AK w Polsce Pani Urszula Furtak. Podzielili się słowem bożym oraz obecną trudną sytuacją w szeregach polskich katolików i ich rodzin na tle polskiego życia: gospodarczego, kulturalnego oraz moralnego:
      - J.E. Bp Mirosław Milewski Krajowy Asystent Akcji Katolickiej,
      - J. E. Abp Stanisław Nowak Biskup Senior Archidiecezji Częstochowskiej,
      - O. Mariusz Tabulski OSPPE Definitor Zarządu Zakonu Ojców Paulinów na Jasnej Górze
      - Ks.dr Szymon Stułkowski Rektor Seminarium Duchownego w Poznaniu
      Przedstawiona problematyka otworzyła członkom AK umysły na dalszą działalność naszych małych ojczyzn w Parafiach, możliwe ich pod wpływem wystąpień pojawią się nowe trendy w działaniu naszej formacji.
      O 21 obowiązkowo złożyliśmy pokłon Pani Jasnogórskiej z wdzięcznością dziękując za przeżyty rok oraz prosząc o siły na następny rok trudu życia w wierze oraz dalszym wspólnym rozwiązywaniu problemów w naszych szeregach. Na nocne czuwanie zaprosiła Akcja Katolicka z Diecezji Sandomierskiej.
      Drugi dzień, rozpoczęliśmy uczestnictwem w odsłonięciu cudownego obrazu MB, strawą dla ciała i obowiązkową kawą, by o godz.10.30 stawić się w Katedrze Częstochowskiej, gdzie Prezes Urszula Furtak przywitała zaproszonych gości (m.in. członkinie AK ze Lwowa).
      Słowa pasterskie skierowali do nas: J.E. Abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski oraz Bp Mirosław Milewski. Wręczono również medale "Za dzieło apostolstwa".
      Potem gremialnie przeszliśmy na Jasną Górę by na błoniach uczestniczyć w eucharystii pod przewodnictwem i słowem bożym J.E. Bp Mirosława Milewskiego Krajowego Asystenta Akcji, skierowanych do około 3000 rzeszy członków AK.
      Rozjechaliśmy się do domów w poczuciu duchowego wzmocnienia, potwierdzenia właściwego wyboru dróg życiowych, z uśmiechem wyrażając pożegnalne "do zobaczenia za rok".

tekst: Barbara Kowalczyk i foto: Tadeusz Apolinarski

------------------------------------------------------------------------------------------

I etap konkursu "Ojczyzno ma"
Wschowa, dnia 7 czerwca 2017

(64kB)
      W dniu 07-06-2017 w Szkole Podstawowej nr 2 we Wschowie odbył się pierwszy etap konkursu „ OJCZYZNO MA” . Do konkursu zgłosiło się ośmioro uczestników, ostatecznie stawiło się siedmioro.
      Komisja w składzie Andrzej Stankowiak- przewodniczący, Franciszek Bryjak-sekretarz, Tadeusz Apolinarski-członek.
      Pytania konkursowe zadawał ks. Piotr Gniewaszewski. Obecni byli również nauczycielka oraz Pani Dyrektor.
      Po przeprowadzeniu serii pytań do finału zakwalifikowały się trzy osoby, które automatycznie przechodzą do finału na szczeblu diecezjalnym. W nagrodę wszyscy uczestnicy otrzymali książki.
      I miejsce wywalczył Dawid Kopik
       II miejsce Bartosz Przyjemski
       III miejsce Jan Chruszczewski

Całej trójce zwycięzców gratulujemy i życzymy szczęścia w finale w Zielonej Górze.

tekst: i foto: Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------------------------

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI WSCHOWY
Wschowa, dnia 9 KWIETNIA 2017

(64kB)
      W niedzielę wieczorem godzinie 19,30 z parafii św. Jadwigi Królowej wyruszyła procesja Drogi Krzyżowej.
      W tym roku organizatorami były: Parafia św. Jadwigi, parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Ojcowie Franciszkanie.
      Wierni dopisali, tłum ludzi robił wrażenie podczas przejścia ulicami miasta od Kaplicy pw. Św. Jadwigi Królowej do placu Farnego.
      Rozważania poszczególnych stacji prowadzili wszyscy księża i ojcowie Franciszkanie, natomiast Krzyż Chrystusowy niosły różne grupy parafialne.
      Członkom Akcji Katolickiej przypadła stacja trzynasta, a przez całą drogę wierni modlili się i śpiewali pieśni wielkopostne.
      Na koniec Ks. Proboszcz Dariusz Ludwikowski podziękował wszystkim i zaprosił na przyszły rok.

tekst i foto: Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------------------------

OPŁATEK PARAFIALNY WE WSCHOWIE
Wschowa, dnia 28 STYCZNIA 2017

(64kB)
      Corocznym zwyczajem dnia 28 stycznia 2017 roku Akcja Katolicka jako główny organizator zorganizowała wspólny opłatek dla wszystkich grup parafialnych działających przy parafii Św. Stanisława Bpa i Męczennika, aby jeszcze raz we wspólnym gronie przeżyć Boże Narodzenie oraz wspólnie pośpiewać przepiękne kolędy.
      Na tę okoliczność powstał nawet zespół wokalny w składzie ks. Proboszcz – gitara, Pan Wojtek (organista) – akordeon. Przy współudziale śpiewaków wychodziło nam to naprawdę dobrze.
      Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń zasiedliśmy do stołu aby i ciało mogło nasycić się wieloma łakociami. Wspólne rozmowy, wesołe historyjki i anegdotki na długo pozostaną w naszej pamięci.
      Ale nie ma się co smucić za rok spotkamy się znów przy wspólnym stole, bo na co dzień spotykamy się przy różnych formach działalności na terenie naszej parafii. A więc do zobaczenia za rok!
      

tekst: Barbara Kowalczyk i foto: Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------------------------

DIECEZJALNE SPOTKANIE OPŁATKOWE WE WSCHOWIE
Wschowa, dnia 07 STYCZNIA 2017

(64kB)
      Jak co roku członkowie Diecezjalnych Oddziałów Akcji Katolickiej spotkali się na uroczystej mszy św. Tym razem spotkanie odbyło się w mieście Królewskim Wschowa, w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
       Honorowym gościem oraz przewodnikiem homilii był Jego Ekselencja ks. Biskup Tadeusz Lityński, który w asyście ks proboszcza Dariusza Ludwikowskiego, Ks Zbigniewa Samociaka, oraz pozostałych ks. asystentów odprawił uroczystą mszę św i wygłosił do członków AK Słowo Boże, w którym podziękował za trud świadectwa Miłosierdzia Bożego w życiu zawodowym i prywatnym przez członków AK i po ojcowsku nam błogosławił.
      Nasze spotkanie uświetnili również posłowie Rzeczypospolitej Polskiej Wschowianin Marek Ast, oraz Jacek Kurzępa z Krosna Odrzańskiego, który wywodzi się z naszego ugrupowania z czego jesteśmy dumni.
      Nie zabrakło również Pani Urszuli Furtak Prezesa Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Po uroczystej mszy św i duchowych doznaniach, na drugą część spotkania udaliśmy się do sali wiejskiej w Przyczynie Dolnej, gdzie dzięki uprzejmości Pani Sołtys Jadwigi Jaromin, oraz pań z Rady Sołeckiej, które w przeciwieństwie do mroźnej aury przygotowały dla wszystkich gorący posiłek dla ciała.
      Przy składaniu sobie wspólnych życzeń i łamaniu się opłatkiem, śpiewaniu kolęd, z pomocą „Klubu Piosenki Solo” pod kierownictwem Pani Elżbiety Machowskiej wspólne i radośnie spędzone chwile szybko minęły. Na koniec dziękujemy wszystkim gościom za owocne i miłe spotkanie.

tekst: Barbara Kowalczyk i foto: Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------------------------

IMPREZA Z MIKOŁAJEM NA RYNKU WE WSCHOWIE - 2016
Wschowa, 3 - 4 grudnia 2016 r.

(64kB)
      W dniach 3-4 grudnia Centrum Kultury i Rekreacji, Urząd Miasta i Gminy oraz Akcja Katolicka zorganizowały wspólnie festyn Bożonarodzeniowy.
       W pierwszym dniu dzieci z przedszkoli oraz Szkół Podstawowych i także niepełnosprawne ubierały choinki a wcześniej wykonane własnoręcznie różne pamiątki można było nabyć na stoiskach rozstawionych na całym placu.
      Na rynku wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Wschowskie Mażoretki, które popisały się pięknymi występami.
      Natomiast w niedzielę o godzinie 15, 00 na szczelnie wypełniony przez rodziców ze swoimi pociechami rynek przybyła Pani burmistrz Danuta Patalas. Otwierając imprezę podziękowała wszystkim za zaangażowanie i wręczyła nagrody dla wszystkich grup, które brały udział w strojeniu choinek.
      Po chwili na plac wjechał pięknym kabrioletem Mikołaj, którego wszystkie dzieci obdarzyły gromkimi brawami. Podczas rozmów z dziećmi i wręczania słodkości, do końca imprezy na scenie śpiewali młodzi artyści.

tekst i foto: Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------------------------

XV-Przegląd Piosenki Religijnej *CECYLIADA - 2016*
Wschowa, 2 dzień 20 listopada 2016 r.

(64kB)
      W niedzielne popołudnie o godzinie 1500 rozpoczął się drugi dzień Przeglądu Piosenki Religijnej "Cecyliada".
       Po krótkim przywitaniu publiczności przez Dyrektora CKiR, oraz ks. Proboszcza Dariusza Ludwikowskiego, prowadzący przegląd Pani Dorota Sys i Pan Michał Drobnik zaprezentowali pierwsze zespoły a były to: ze Wschowy SCHOLA PROMYKI z par św Stanisława BP, SMERFY z Przedszkola Sióstr Salezjanek i SCHOLA MIRIAM z par św Jadwigi Królowej.
      Ze Szlichtyngowej grupa wokalna ze Szkoły Podstawowej im św JPII, oraz grupa KUBUSIE z Przedszkola. Z Starych Drzewiec dzieci z niepublicznego przedszkola, z Leszna Schola dziecięca JÓZEFANI i Chór SŁONECZKO, z Kargowej zespół śpiewaczy KARGOWIACY, zespół POD RÓŻĄ z Żagania, chór szkolny CON BRIO z Długich Starych i Lasocic oraz chór mieszany KRZEMIEŃ z Krzemieniewa.
      Na koniec Asystent POAK ks Dariusz ludwikowski, ujawnił nam swoje możliwości wokalne grając na gitarze i śpiewając pięknym głosem. Na bis cała sala razem z księdzem zaśpiewała Barkę.
      Dzisiaj wystąpiło 12 zespołów około 300 osób. Serdeczne podziękowania chcemy przekazać wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tego pięknego dzieła. Słowa wdzięczności przekazujemy Dyrektorowi CKiR Panu Piotrowi Kokorniakowi, Zbigniewowi Iłowskiemu, Danielowi Faliszewskiemu oraz Danielowi Kmieciakowi za profesjonalne nagłośnienie, oświetlenie i obsługę sceniczną.
      Również serdeczne podziękowania składamy: Urzędowi Miasta i Gminy, Starostwu Powiatowemu, oraz osobom prywatnym za wszelką pomoc w organizacji. Serdeczne podziękowania kierujemy do patronów medialnych - Redakcji Gościa Niedzielnego i Portalu Ziemi Wschowskiej zw.pl

tekst i foto: Tadeusz Apolinarski

----------------------------------------------------------------------------------------------

XV-Przegląd Piosenki Religijnej *CECYLIADA - 2016*
Wschowa, dzień 19 listopada 2016 r.

(64kB)
      O godzinie 15:00 pod patronatem „Gościa Niedzielnego", i telewizji regionalnej zw.pl rozpoczęła się XV - edycja Przeglądu Piosenki Religijnej "Cecyliada".
       Wśród gości pojawiły się władze Miasta i Gminy, Powiatu, księża. Oficjalnego otwarcia dokonał ks. proboszcz Dariusz Ludwikowski, oraz Pani Burmistrz Danuta Patalas
      Następnie konferansjerzy Dorota Sys i Michał Drobnik rozpoczęli prezentację zespołów. Tradycyjnie, jako pierwszy wystąpił chór „POLONEZ” ze Wschowy, który rozpoczął pieśnią o Św. Cecylii”.
      Kolejne wschowskie zespoły prezentujące swój dorobek artystyczny to: Przedszkole Sióstr Salezjanek, Zespół Śpiewaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, grupa MUMINKI z przedszkola nr 1, dzieci z Przedszkola ZŁOTA RYBKA u Dula, chór Państwowej Szkoły Muzycznej, oraz Schola CANTATE DEO z par św Stanisława BP i Męczennika. Z Głogowa Chór ZŁOTY WIEK i Schola z par św Wawrzyńca. Ze Święciechowy Chór CECYLIA, z Włoszakowic EŚDEESIAKI, z Długich Starych zespół RAZEM RAŹNIEJ i z Siedlnicy chór LUTNIA.
      Wystąpiło 12 zespołów. W tym 280 uczestników. Tradycyjnie występujące zespoły otrzymały od organizatorów statuetki i dyplomy uczestnictwa, a wszyscy wykonawcy po czekoladzie oraz butony.
      Na koniec wypada podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspomogli nas w tym przedsięwzięciu, oraz zaprosić na dalszy ciąg w niedzielę od godz. 15.00 serdeczne Bóg zapłać.

tekst: i foto: Tadeusz Apolinarski

---------------------------------------------------------------------------------------------

REKOLEKCJE DIECEZJALNE W PARADYŻU
w dniach 16-18 września 2016 roku

(64kB)
      Jak co roku, członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej pogłębiają swoją formację duchową uczestnicząc w rekolekcjach. Odbyły się one w dniach 16-18 września 2016 roku w Paradyżu.
       Kończący się rok 1050 rocznicy chrztu Polski jest okazją do świętowania uroczystości, ale także do rachunku sumienia nad stanem naszej wiary. Rozważania nad tymi sprawami przybliżył nam ks. Dr Zbigniew Cieszkowski prowadzący w tym roku rekolekcje.
      Do jakich wniosków doprowadziły rozważania?
      Powinniśmy być dumni z decyzji o chrzcie podjętej przez naszych przodków, z ich walki o zachowanie i przetrwanie naszej wiary. Niepokoić powinien nas stan naszej wiary, to jakimi jesteśmy dziećmi bożymi, którymi staliśmy się poprzez chrzest. Czy przyjmujemy ufnie naukę Chrystusa w całości, czy nie wybieramy z niej tylko to co dla nas wygodne i nie zmusza do wysiłku? Czy taka niepełna, cząstkowa nauka jest jeszcze nauką jaką przekazał nam Jezus Chrystus , czy jest Wolą Bożą? Dokąd zmierzamy jako chrześcijanie i czy nadal Polska będzie „zawsze wierna”?
      Czy ulegniemy współczesnemu relatywizmowi, postulatom, aby Kościół się zmienił do żądań ludzi, jeśli chce ich pozyskać?
      Kościół ma stać na straży ewangelii, a nie ją zmieniać, aby zadowolić jakąś grupę ludzi. Chrześcijanie , bo to oni tworzą Kościół, muszą stać na straży ewangelii.
      Z takim przesłaniem wracamy do swoich parafii. Słuchać Chrystusa, starać się zrozumieć Jego nauki i stosować je w codziennym życiu, w relacjach z innymi ludźmi.

tekst: A. Stankowiak foto: F. Bryjak

------------------------------------------------------------------------------

POWITANIE NOWEGO PROBOSZCZA WE WSCHOWIE
2 sierpnia 2016 r.

(64kB)
       W dniu 2 sierpnia br., ks Dziekan Antoni Łatka dokonał uroczystego wprowadzenia nowego proboszcza ks Dariusza Ludwikowskiego i przekazania kluczy do świątyni wspominając jednocześnie 35-letnią posługę ks Prałata Zygmunta Zająca, który obecnie przebywa w szpitalu.
      Następnie wszystkie grupy parafialne składały najlepsze życzenia nowemu pasterzowi na jakże trudnej drodze prowadzenia wiernych do Boga nie zapominając również o modlitwie w jego intencji.
      W uroczystej mszy św Ks Dariuszowi towarzyszyli ks Dominik, ks Czesław i ks Piotr. W homilii opowiedział trochę o sobie i swoich planach na przyszłość.
      Po błogosławieństwie poprosił wszystkich wiernych o wyjście głównym wejściem, gdyż chciał każdemu uścisnąć dłoń i zamienić słowo.

tekst i foto: Tadeusz Apolinarski(kliknij - dalej)
Pogoda Wschowa
© meteogroup.pl(10kB)

(8kB)

(20kB)


Święta Cecylia
(37kB)
patronka śpiewu i muzyki kościelnej